Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

FAMD 2021

Ideą programową zespołu jest prezentacja cyklu wykonań wielkich form instrumentalnych i oratoryjnych przy udziale artystów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Orkiestra zainaugurowała swoją działalność w 2009 roku realizując projekty koncertowe poświęcone muzyce Jerzego Fryderyka Haendla pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. W 2010 roku orkiestra wykonała jako jedyny polski zespół, pod dyrekcją polskiego dyrygenta, muzykę F. Chopina w historycznym brzmieniu partytur pod redakcją prof. Jana Ekiera z udziałem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera grającego na instrumencie Pleyela z roku 1847.

W skład orkiestry wchodzą wybitni instrumentaliści będący na co dzień solistami, jak i pedagogami renomowanych ośrodków muzycznych w kraju i zagranicą – Universitat der Kunste Berlin, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Akademia Muzyczna w Poznaniu, Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Koncertmistrzem orkiestry jest Grzegorz Lalek, wirtuoz skrzypiec, łączący w swojej pracy grę solową, kameralną i orkiestrową. Grupę instrumentów dętych prowadzi prof. Christian Friedrich Dallmann- światowej sławy solista, kameralista i pedagog, autorytet w dziedzinie wykonawstwa muzyki epoki baroku i klasycyzmu na instrumentach historycznych.

Realizowany obecnie projekt jest przygotowaniem do kolejnego wykonania cyklu beethovenowskiego w ramach IX Szczecińskiego festiwalu Muzyki Dawnej „ Słowo i dźwięk” 2012- III Symfonia Eroica oraz Prometeusz. Cykl wykonań wszystkich symfonii L. van Beethovena na instrumentach historycznych,  jest wydarzeniem unikatowym w skali europejskiej.

 Dalszy kierunek rozwoju orkiestry zakłada międzynarodową współpracę artystów z krajów basenu morza Bałtyckiego w ramach koncertów i festiwali organizowanych przez FAMD: Na gotyckim Szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego oraz Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest Paweł Osuchowski. Orkiestra gra przy użyciu oryginałów lub kopii instrumentów historycznych w kamertonie A: 430 Hz.

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος