Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

piątek, 11 luty 2011

kurier-logoPrawykonanie kompozycji Janusza Stalmierskiego, zatytułowanej „Kartki z dzieciństwa”, odbędzie się 12 lutego w Filharmonii Szczecińskiej. Będzie to wydarzenie, które zapewne przejdzie do historii szczecińskiego, choć nie tylko, środowiska muzycznego.

Zdaniem dyrygenta Pawła Osuchowskiego, być może już nigdy w Szczecinie tego utworu nie zagra orkiestra w podobnym składzie. Otóż wykonają go połączone siły młodych muzyków ze Szczecina (ze wszystkich tutejszych szkół muzycznych) oraz islandzkiego Reykjaviku.

Koncert zorganizowano w ramach programu edukacyjno-artystycznego, zatytułowanego „Reykjavik vs. Szczecin Spotkania Młodych Zespołów Kameralnych", w którym uczestniczą uczniowie szczecińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. oraz młodzież z Islandii. W ramach tego projektu młodzież ze Szczecina była dwa razy w kraju swoich kolegów islandzkich, ostatnio w listopadzie (wtedy młodzi muzycy wspólnie wykonali trzy z pięciu części wspomnianego utworu Stalmierskiego). Z kolei młodzież z Reykjaviku przebywa właśnie w Szczecinie, już po raz drugi.

O utworze, który zostanie wykonany 12 bm. w Filharmonii Szczecińskiej, tak opowiada szczeciński dyrygent P. Osuchowski: - Stalmierski napisał utwór uniwersalny, bez szufladkowania typu „to jest muzyka polska", a to „islandzka". Co ważne, ten twórca znakomicie potrafi malować muzyczne obrazy. I to będzie słychać w „Kartkach z dzieciństwa".

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος