„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej
i sprzyjającej integracji społecznej”
“Working together for a green, competitive and inclusive Europe”
Vinnum saman að umhverfisvænni, samkeppnishæfri Evrópu án aðgreiningar.
Z wielką radością i dumą informujemy o najnowszej inwestycji Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Jest nią zbudowany na nasze zamówienie klawesyn koncertowy klasy mistrzowskiej. Autorem projektu i wykonawcą jest uznany autorytet w dziedzinie budownictwa historycznych instrumentów muzycznych Krzysztof Kulis. Instrument został zbudowany według wzoru Pascala Taskina, XVIII wiecznego francuskiego budowniczego królewskich klawesynów.
Nasz nowy instrument posiada dwa manuały, dyspozycję: 8’, 8’, 4’, dwie transpozycje, rejestr lutniowy, jego kolor naturalny to zieleń malachitowa. Do jego budowy pan Krzysztof użył drewna z następujących drzew: buk, bukszpan, dzika górska czereśnia, grab, grusza, heban, jawor, lipa, świerk alpejski, świerk rezonansowy oraz topola. Gdzie i kiedy te drzewa rosły autor instrumentu nie ujawnił, wiemy natomiast iż drewno było sezonowane przez 30 lat.
Co najważniejsze nasz klawesyn posiada prawdziwie królewskie brzmienie, jego bogactwo ujawnia się z każdą kolejną chwilą spędzona przy tym wyjątkowym instrumencie. Malachitowy Francuz już wkrótce zostanie zaprezentowany na specjalnym wieczorze z nowego cyklu Szczeciński Salon Muzyczny 22A/5.
Budowa instrumentu została sfinansowana w ramach realizacji Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Rozwój infrastruktura kultury, dla potrzeb koncertowych i edukacyjnych Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.