Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

Kolbacz 13

Szanowni Państwo, za nami inauguracja XIV Letniego Festiwalu Na Gotyckim Szlaku, która odbyła się tradycyjnie w Kołbaczu, miejscu niezwykle istotnym dla historii Ziem Pomorskich.

Wykład inauguracyjny Między Kołbaczem a Żelewem, który wygłosił dr Paweł Migdalski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego stanowił element upowszechniania wiedzy o problematyce chrystianizacji Pomorza w ramach projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia”. Spotkanie wzbogaciły Panie Gospodynie z Kołbacza, które przygotowały wspaniały kiermasz regionalny. Chłodnik, pierogi i kompot wieloowocowy oraz pyszne ciasta domowej kuchni kołbackiej postawiły wysoko poprzeczkę dla kolejnych spotkań Na Gotyckim Szlaku. Podobnym uznaniem licznej publiczności festiwalowej cieszył się koncert Ad honorem Beatae Mariae Virginis. Śpiew Trinus Ensemble/Szczecin Vocal Project z towarzyszeniem instrumentalistów Consortium Sedinum wypełnił harmonią niepowtarzalne wnętrze kołbackiego kościoła.

W tym miejscu dziękujemy naszym niezawodnym Partnerom Festiwalu, którymi są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturalnym przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Gmina Stare Czarnowo, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej oraz Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu. Udany początek Festiwalu to zarazem zaproszenie do udziału w kolejnych wydarzeniach, następny przystanek w Moryniu już 26. Sierpnia.

Zapraszamy i do zobaczenia Na Gotyckim Szlaku!

Więcej zdjęć w galerii...

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος