Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

środa, 03 styczeń 2024

ice univ 12 2023

Niezwykłe miejsce, fantastyczny program, rewelacyjni wykonawcy, a wszystko podczas polskiego finału projektu Wczoraj i dziś / I gaer og i dag – Polish-Icelandic Musical Dialogue w Szczecinie.

W ten sposób Fundacja Akademia Muzyki Dawnej rozpoczyna wydarzenia koncertowe 2024 roku. Jest to efekt trwającej od dwóch lat współpracy artystów z Islandii i Polski, wzajemnego poznania tradycji, historii i współczesnej kultury muzycznej obu narodów. Dziś przyszła pora na podsumowanie tytułowego dialogu.

W nowo odrestaurowanym wnętrzu Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie, gdzie zachwyca nie tylko architektura, ale i znakomita akustyka zabrzmi nadzwyczajny koncert w międzynarodowej obsadzie wyjątkowych wokalistów i muzyków z Islandii, Niemiec i Polski. Zaśpiewają Gudrún Ingimarsdóttir – sopran, Piotr Olech – alt, Benjamin Glaubitz – tenor, Matthias Vieweg – bas, wybitni śpiewacy specjalizujący się w historycznym nurcie wykonawstwa muzyki XVIII wieku. Program koncertu odzwierciedli tytułową idee Wczoraj i dziś / I gaer og i dag, zabrzmi muzyka islandzka i polska, dzieła współczesne i muzyka dawna. Podczas wieczoru odbędzie się prawykonanie kompozycji Aliny Kubik Concert for orchestra and harpsichord, usłyszymy również po raz pierwszy w Polsce Tańce Islandzkie Jóna Leifsa. Zwieńczeniem programu będzie wykonanie Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz kantaty Herz und Mund und Tat und Leben (BWV 147) Jana Sebastiana Bacha. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.

Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem jego Ekscelencji Hannesa Heimissona, Ambasadora Republiki Islandii w Polsce dzięki realizacji programu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Iceland, Liechtenstein, Norway grants pod hasłem: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”

Bilety wstępu na koncert w cenie 40/30 zł. w sprzedaży od 8 stycznia 2024 w Republice Rozmaitości Fanaberia (Deptak Księcia Bogusława X-go 5 w Szczecinie), na stronie www.famd.pl oraz na miejscu w godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Kościół Chrześcijan Baptystów w Szczecinie, ul. Stoisława 4, niedziela 28 stycznia 2024, godzina 18:00.

Serdecznie zapraszamy!

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος