Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

MK listopad 11b

Przedstawiamy wyróżnione prace warsztatowe w ramach Muzycznego Kuriera.

Amelia Benka - uczennica klasy VI

Projekt, w którym wzięłam udział, nazywał się Muzyczny Kurier. Zapisałam się, ponieważ byłam bardzo ciekawa jak instrumenty brzmiały dawniej i aby poznać nazwiska wielkich polskich kompozytorów. Dzięki tym warsztatom nauczyłam się tańczyć trojaka i poloneza. Sprawiło mi to ogromną radość, ponieważ zawsze chciałam się tego nauczyć, a oglądałam to tylko w telewizji. Poloneza zatańczyliśmy również spontanicznie na szkolnej dyskotece, co dla naszych nauczycieli było dużym zaskoczeniem. W ramach projektu odbył się także bardzo interesujący koncert. Gdyby nie te warsztaty w szkole moja wiedza i umiejętności byłyby o coś uboższe. Wszystko mi się bardzo podobało.

Michał Kosno - uczeń klasy VIII

W listopadzie 2019 r w NSP w Przelewicach odbyły się zajęcia "Muzyczny Kurier" , były one zorganizowane dzięki Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Były to warsztaty trzydniowe. Pierwszego dnia zajęcia przeprowadził Pan Paweł Osuchowski. Mogliśmy wtedy poznać nazwiska wielkich kompozytorów polskich i posłuchać brzmienia instrumentów sprzed dwustu lat. Drugiego dnia odbyła się główna atrakcja zajęć, czyli nauka tańców: poloneza i trojaka. Ta część zajęć najbardziej mnie zachwyciła, ponieważ było to bardzo ciekawe doświadczenie, ale i zarówno wyzwanie. Mnie najbardziej przypadł do gustu polonez. Zadziwiające było też to, że na szkolnej zabawie andrzejkowej uczyliśmy poloneza tych, którzy w zajęciach nie uczestniczyli i zatańczyliśmy go wspólnie. Podczas zajęć warsztatowych najbardziej zdziwiło mnie to, że mimo iż grupa była bardzo zróżnicowana wiekowo, to i tak wszystko wyszło wspaniale. To pokazuje, jaką wspaniałą instruktorką jest Pani Artemida Ikonomu. Natomiast trzeciego dnia mieliśmy szczęście pójść do Pałacu w Przelewicach na koncert kwartetu smyczkowego. Mieliśmy okazję wysłuchać kompozycji największych polskich kompozytorów. Najwięcej emocji wzbudził przynajmniej u mnie polonez Ogińskiego "Pożegnanie ojczyzny”. Po koncercie chętni uczniowie przeprowadzili wywiad z muzykami. Mnie osobiście zajęcia przypadły do gustu i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś doświadczymy podobnych.

Michał Stasiaczyk - uczeń klasy VII

W listopadzie 2019 roku odbyły się warsztaty, które przeprowadzone były w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przelewicach. Wysłuchaliśmy ciekawej gawędy Pana Pawła Osuchowskiego o wielkich polskich kompozytorach, poznaliśmy tańce polskie i uczyliśmy się tańczyć poloneza oraz trojaka. Uczestnikami warsztatów Muzyczny Kurier byli uczniowie klas 6-8. Zajęcia przeprowadziła Pani Artemida Ikonomu, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiała nam tańce i melodie piosenek narodowych. Na początku nauczyliśmy się rozpoznawać, na ile taktów taniec jest tańczony. Następnie przeszliśmy do nauki trojaka, który szybko opanowaliśmy. Po chwili odpoczynku zaczęliśmy naukę poloneza, na ten taniec potrzebowaliśmy więcej czasu. Zajęło nam to około 2 godziny, było wiele prób, aż postanowiliśmy, że zrobimy nagranie i wstawimy na stronę szkoły. Byłem dumny, że udało nam się zatańczyć z figurami. Następnego dnia poszliśmy do pałacu, który znajduję się w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, odbył się tam koncert kwartetu smyczkowego. Dużo emocji wywołał polonez Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”. Po koncercie uczniowie przeprowadzili wywiady z artystami. To zakończenie warsztatów było niepowtarzalne.

Antonina Górna- uczennica klasy VII

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, zatytułowanego: ,,Muzyczny Kurier". Chętni uczniowie z klas z 6,7 i 8 dzięki warsztatom poszerzyli swoją wiedzę na temat polskiej muzyki klasycznej. Poznaliśmy nazwiska największych i najsławniejszych polskich kompozytorów, dawne instrumenty i narodowe tańce polskie. Następnego dnia podjęliśmy wyzwanie i nauczyliśmy się tańczyć poloneza oraz trojaka. Dwudniowy projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolił mi i moim koleżankom i kolegom bliżej poznać kulturę i tradycję naszej Ojczyzny. Z pewnością było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Anastazja Skawińska - uczennica klasy VI

Wraz z uczniami z klasy szóstej, siódmej i ósmej brałam udział w fantastycznych warsztatach muzyczno- taneczno- dziennikarskich pod tytułem ,,Muzyczny Kurier". W pierwszy dzień był u nas Pan Paweł Osuchowski, który ciekawie i barwnie opowiadał o muzyce. Bardzo dużo się dowiedziałam o polskich kompozytorach, instrumentach dawnych i tańcach narodowych. Następnego dnia były warsztaty taneczne, na których poznawaliśmy rytm i melodie polskich tańców narodowych. Pani Artemida Ikonomu nauczyła nas tańczyć trojaka i poloneza. Polonez jest bardzo ciekawym tańcem. Sprawiło mi ogromną przyjemność zatańczenie go z figurami. W ostatni dzień warsztatów odbył się koncert kwartetu smyczkowego. Był on bardzo interesujący i inny niż koncerty, na których bywam. Byłam pod wielkim wrażeniem, kiedy artyści zaczęli grać. To były najciekawsze i najlepsze warsztaty, w jakich brałam udział. Wszystkie dni warsztatów były świetne ,ale najbardziej podobał mi się dzień drugi.

Gabrysia Skorodyńska - uczennica klasy VII

W NSP w Przelewicach odbyły się warsztaty pt. "Muzyczny Kurier". Wzięły w nich udział klasy 6-8. Pierwszego dnia mieliśmy spotkanie z muzykiem Panem Pawłem Osuchowskim z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina. Pan Paweł podzielił się z nami swoją wiedzą i z pasją opowiedział nam o dawnej muzyce, instrumentach, kompozytorach i pracy fundacji. Następnego dnia uczyliśmy się tańczyć trojaka i poloneza, czego skutki można zobaczyć na stronie FB naszej szkoły. Ci, którzy obejrzeli zamieszczony tam filmik, zazdrościli nam i chwalili. Tańczyć uczyła nas pani Artemida Ikonomu-Cichocka. Po spotkaniu z panią Artemidą udaliśmy się do Pałacu do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach na koncert muzyki klasycznej. Zajęcia były bardzo ciekawe i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odbędą się w naszej szkole.

Oliwia Banasiewicz - uczennica klasy VII

Do NSP w Przelewicach zawitał Muzyczny Kurier. Pierwszego dnia warsztatów przyjechał do naszej szkoły Pan Paweł Osuchowski. Opowiedział nam o różnych ciekawostkach muzycznych, wybitnych polskich kompozytorach i dawnych instrumentach. Drugiego dnia warsztatów przyjechała do nas instruktorka tańca dawnego Pani Artemida Ikonomu. Na początku odsłuchiwaliśmy różnych melodii i musieliśmy odgadnąć, jaki był ich takt, uczyliśmy się też liczyć te takty, to było dla mnie coś nowego. Następnie uczyliśmy się dwóch tańców. Był to: polonez oraz trojak. Nie myślałam, że aż tak mi się spodobają te tańce. Po zajęciach tanecznych udaliśmy się do Pałacu w ogrodzie w Przelewicach. Odbył się tam cudowny koncert kwartetu smyczkowego. Mieliśmy okazję posłuchać pięknych pieśni. Moim zdaniem warsztaty były naprawdę ciekawe. Mogliśmy nauczyć się 2 tańców oraz zapamiętać wiele ciekawych rzeczy na temat muzyki. Bardzo mi się podobało. :))

Dominika Drabik - uczennica klasy VII

W listopadzie 2019 r. w NSP w Przelewicach klasy 6-8 wzięły udział w warsztatach pt. ,, Muzyczny Kurier ''. Pierwszego dnia odwiedził nas Pan Paweł Osuchowski z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina, który z pasją opowiadał nam o muzyce dawnej, instrumentach oraz  najsłynniejszych polskich kompozytorach.  Mnie szczególnie podobała się opowieść o Stanisławie Moniuszce. Drugiego dnia zaś odwiedziła nas pani Artemida Ikonomu-Cichocka, która nauczyła nas tańczyć trojaka oraz poloneza. Uczyliśmy się tych tańców z uśmiechem na twarzy, bo bardzo nam się podobały figury, zupełnie inne niż te, które wykonujemy podczas dyskoteki. Po zajęciach tanecznych uczestnicy warsztatów i pozostali uczniowie naszej szkoły poszli do pałacu w Parku Dendrologicznym, gdzie odbył się koncert. Obydwa dni były wspaniałe, a także bardzo ciekawe i warte wzięcia w nich udziału. Na tych zajęciach bardzo dużo się nauczyliśmy o muzyce dawnej. Myślę, że na długi czas te dwa wyjątkowe dni zostaną w mojej pamięci.

Marta Spychalska - uczennica klasy VIII

W NSP Przelewice odbyły się warsztaty  „Muzyczny Kurier”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 6-8. Podczas pierwszego dnia odbyły się warsztaty muzyczne i dziennikarskie pod tytułem ALLA POLACCA. Poznaliśmy nazwiska wielkich kompozytorów polskich, jak również mogliśmy posłuchać brzmienia instrumentów sprzed dwustu lat. W drugim dniu warsztatów odbyły się zajęcia taneczne, prowadzone przez instruktorkę tańców dawnych. Nauczyliśmy się tańczyć poloneza oraz trojaka, śląskiego tańca ludowego. Warsztaty zakończyły się koncertem kwartetu smyczkowego, który odbył się w przelewickim pałacu. Mieliśmy okazję wysłuchać kompozycji największych polskich kompozytorów. Moim zdaniem warto było zapisać się na te warsztaty, ponieważ  dowiedziałam się wiele ciekawostek o wybitnych polskich kompozytorach. Miałam okazję nauczyć się dwóch tańców ludowych, z którymi nigdy nie miałam styczności i zapewne nigdy sama nie zainteresowałabym się takim tematem. Z uwagi na fakt, iż jestem początkującą altowiolistką, koncert wywarł na mnie ogromne wrażenie. Była to niesamowita podróż w czasie i przestrzeni. Kto by przypuszczał, że z melodii można wydobyć tak wiele.

Adam Margiel - uczeń klasy VII

Podczas warsztatów Muzyczny Kurier, w których brałem czynny udział, miałem zaszczyt i przyjemność przeprowadzić wywiad z Panem Grzegorzem Lalkiem, skrzypkiem.

Adam Margiel: Dzień dobry, czy mógłbym zadać Panu kilka pytań?
Grzegorz Lalek: Tak, oczywiście.
AM: Dlaczego wybrał Pan akurat skrzypce?
GD: Historia jest bardzo prosta, kiedy byłem mały, moi rodzice zauważyli, że mam słuch muzyczny, stwierdzili, że muszę pójść w kierunku szkoły muzycznej. Ładne 30 lat temu wybór był bardzo prosty, gdyż dzieci uczono grać na fortepianie lub na skrzypcach. Wybraliśmy skrzypce, dlatego że nie mieliśmy fortepianu lub pianina w domu. Był to zupełny przypadek, ale zadziałało.
AM: Wiemy już dlaczego skrzypce, ale dlaczego akurat taki typ muzyki?
GL: Większość muzyków wykonuje muzykę w sposób, którego uczy się w szkołach. Mnie w pewnym momencie mojej nauki zaciekawiła muzyka dawna, koniec renesansu głównie barok. Byłem i nadal jestem zadziwiony tym, że jest to muzyka tak pomijana w szkołach, z baroku uczy się tam tylko Bacha. Barok trwał 150 lat w tym czasie tworzyło wielu wspaniałych kompozytorów, których dzieła zaniedbujemy. Uważam, że granie muzyki dawnej w taki sposób, w jaki była wykonywana, jest po prostu ciekawe.
AM: Czy mimo tego, że gra Pan już długo, miewa Pan stres przed występami?
GL: Zawsze jest jakieś lekkie zdenerwowanie, ale to raczej mobilizuje. Już na tyle długo gram w różnych okolicznościach, że w zasadzie już po chwili jest to tylko przyjemność.
AM: Woli Pan być prowadzącym czy raczej akompaniować?
AM: Staram radzić sobie w roli prowadzącego, lecz dużą przyjemnością dla mnie jest akompaniowanie komuś, kto gra znakomicie. Oczywiście ważną umiejętnością jest współpraca, bez której nic się nie uda. Nie ukrywam też, że lubię prowadzić i sprawia mi to radość. Cieszy mnie możliwość posiadania większego wpływu na muzykę, niż tylko słuchanie się kogoś.
AM: Jaki jest Pański ulubiony kompozytor?
GL: Trudno mi to określić.
AM: Może być kilku.
GL: Oczywistą sprawą jest to, że największym gigantem jest Bach, ale z drugiej strony Bach nie byłby Bachem, gdyby sam nie inspirował się całą masą muzyków włoskich: Corelli, Vivaldi. Gram bardzo dużo Mozarta, moim zdaniem był to geniusz. Jego dzieła operowe to jest coś absolutnie fenomenalnego. Graliśmy dzisiaj dużo muzyki polskiej, koniecznie trzeba tutaj napomknąć, że Moniuszko jest znany, Chopin, ale Dobrzyński to ten kompozytor, który nie jest znany i w ogóle niedoceniony. Dzisiaj graliśmy tylko fragmenty jego kwartetów, ale niestety mało ocalało z jego twórczości. Moim zdaniem jest to kompozytor, który powinien wyjść z tego zapomnienia.
AM: Dziękuję bardzo serdecznie za wywiad.
GL: Dziękuję również.

Anastazja Cupak - uczennica klasy VIII

Wywiad z Panią Gertrud Ohse. Od 25.11 do 26.11.2019r. w naszej szkole odbywały się warsztaty muzyczno-taneczne w ramach projektu "Muzyczny Kurier", podczas których zdobyliśmy wiedzę teoretyczną na temat dawnych, polskich kompozytorów i ich utworów, a także umiejętności praktyczne z dziedziny tańców dawnych takich jak trojak i polonez. Warsztaty zakończyły się koncertem kwartetu smyczkowego, w skład którego wchodzi wiolonczelistka Gertrud Ohse, z którą miałam przyjemność przeprowadzić wywiad. Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie, ponieważ uczę się grać na wiolonczeli w Szkole Muzycznej.

Anastazja Cupak: Co zainspirowało panią do grania na wiolonczeli?
Gertrud Ohse: Więc, po pierwsze zainspirowali mnie moi rodzice, ponieważ również są muzykami. Słyszałam dużo koncertów na które zapraszali oni innych muzyków żeby grali. Tak właśnie wyglądało moje pierwsze spotkanie z wiolonczelą.
A.C: Gra pani muzykę polską co zachwyca panią w tym gatunku muzycznym?
G.O: Myślę, że energia. Macie pełno energii i temperamentu. Również ta wyróżniająca się struktura muzyczna.
A.C: Ile lat temu zakochała się pani w muzyce polskiej i który utwór jest pani ulubionym?
G.O: Szczerze mówiąc pierwszy, jakikolwiek kontakt z polską muzyką miałam kiedy przeprowadziłam się bliżej granicy, ponieważ mieszkam blisko Szczecina po stronie niemieckiej. Myślę, że było to pięć lat temu i poprzez wspólna pracę z Kolegami w Szczecinie po raz pierwszy poznałam tę muzykę. Miałam szczęście, że mogłam mieć kontakt z tym rodzajem muzyki. Moim ulubionym polskim utworem... To jest trudne pytanie, ponieważ wszystkie są bardzo dobre. Właściwie bardzo lubię tańce, bo, jak wiesz, gram muzykę dawną i mamy również tańce narodowe w Niemczech, więc tak, myślę, że tańce.
A.C: Dziękuję pani za wywiad. Życzę miłego dnia i dalszych sukcesów w grze na wiolonczeli.
G.O: Dziękuję i nawzajem..

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος